Juče sam pomenuo najkompletniju komparaciju najpopularnijih publishing CMS-a, a evo danas naiđoh na još jednu odličnu komparaciju popularnih CMS rešenja u smislu brzine odziva.
Tokom 2 meseca testirano je ukupno 2.200 web lokacija (od 300 do 700 web lokacija za svaki CMS) koje pogone ovi sistemi: Movable Type, WordPress, EZ Publish, PHP Nuke, Joomla, Drupal, Mambo i Plone, te se došlo do veoma relevantnih podataka i informacija koje mogu biti od velike koristi onima koji će uskoro da pokrenu neki web sajt, a ne mogu da se odluče za određeni CMS.
Evo i rezimea:
- prosečan page load time za svih 9 sistema je 5,4 sekunde
- najsporiji CMS je Elgg (CMS za društvene mreže)
- najbrži CMS je Movable Type
- prosečna veličina stranice je 428 KB
Kao što vidite, zahvaljujući sve bržim Internet vezama, i same stranicu postaju sve veće.
Ipak, zahavaljujući optimizaciji rezultate je moguće popraviti podešavanjima na nvou elemenata stranice, a dobra i preporučena polazna tačka je servis na adresi:
http://performance.webpagetest.org:8080/
Učitavanje prve stranice Svakodnevnice traje 9,462s a zahvaljujući primenjenom WP-Cache pluginu ponovljeno učitavanje je smanjeno na 7,221s. Pri tom samo renderovanje osnove stranice ne traje više od 3 sekunde, a ostatak odpada na učitavanje eksternih elemenata (eksternih fotki i javascripta).
Mislim da ovde dosta zavisi od same lokacije servera i optimizacije ostalih sadrzaja nego od samog cms-a.
Cms koji sam ja uradio (www.bgs-cms.com) ne procesiranje stranice trosi 0.1 sekundu.
Najveci problem jeste kada uputite zahtev, dok on dodje do servera nekada prodje 1-2 sekundi i tek tada sledi response. aplikacija zavrsi posao, a onda vi opet cekate mrezu…
Ni ostalim sistemima ne treba više, a sam odziv zavisi od mnogo faktora, servera, veza ka serveru, sadržaja na stranici, itd… Ovo su samo prosečne vrednosti za sisteme u relanom radu.
Naravno da je Movable Type najbrži, kada on zaista generiše statičke HTML fajlove (za razliku od ostalih koji “maskiraju” linkove pomoću mod_rewrite-a i koječega), pa sam server ne mora da izvrši gomilu SQL upita, već samo servira statičku stranicu (kao iz keša)