Startujući prošle nedelje sa potpuno novim web projektom kreiranja web prisustva jedne novosadske firme, odlučio sam se za pridržavanje striktne forme faznog razvoja i doslednog vođenja projektne dokumentacije, od početka do kraja. Iz sfere projektovanja softvera poznato mi je da dokumentacija predstavlja odlučujuću komponentu uspešnog planiranja, razvoja i implementacije. Pri tome dobru dokumentaciju određuju dobra organizacija i strukturiranost, sledstvenost, kompletnost, obeležavanje (označavanje), dizajn i jasan, razumljiv stil pisanja.
Prvu fazu web projekta, fazu DEFINISANJA PROJEKTA, čine aktivnosti prikupljanja i analize informacija neophodnih za jasnu identifikaciju širine i opsega projekta, tako da u osnovi podfazu 1.1. – Prikupljanje informacija čini (između ostalog) vrlo detaljna anketa (intervju) koja se uručuje klijentu, ili što je bolje rešenje, anketa se provodi u formi intervjua sa menadžmentom gde ste vi kao projektant u ulozi onoga ko intervjuiše. Ovim se ostvaruje višestruka korist:
- ostvarujete neposredan prisniji kontakt sa klijentom,
- vi vodite glavnu reč i dajete naglasak pitanjima koja su bitnija za projekat,
- na licu mesta pojašnjavate eventualno nerazmljiva pitanja,
- na kraju ste u mogućnosti da odmah dodate pitanja, kao i odgovore, nastala kao potpitanja onih prethodno pripremljenih
Na kraju intervjua, obavezno sledi
potpisivanje od onoga koji je intervjuisan
, zajedno sa datumom, kako u narednim fazama klijent ne bi mogao da se poziva na netačne navode izjave. Možda ovo zvuči previše formalno, ali u slučaju bilo kakvog spora, pa čak i ne daj Bože pravnog, tu je precizna i neporeciva dokumentacija.
Na temu Projektne dokumentacije pokrenuo sam diskusiju na našem najvećem forumu EliteSecurity-ju koji se bavi ovim pitanjima. Ako ste zainteresovani, pogledajte tok diskusije.
Samom intervjuu prethodi dosledna
priprema dokumenta – upitnika
, koji će poslužiti kao osnova za prikupljanje informacija. Iako sam mislio da će ovo biti poprilično prost dokument, nakon izvesnog "udubljivanja u temu" nastalo je preko 50 manje-više složenih pitanja, organizovanih u nekoliko sekcija. A mora se računati da će tu biti još pitanja i potpitanja.
Biće još tekstova na ovu temu Rođo, i upravo zbog širine teme pokrenuo sam još jednu specijalizovanu rubriku “Web produkcija”.
Odličan tekst! Nadam se da će usledeti i nastavci.