Pre nešto više od godinu dana, mali wardriving eksperiment ukazao je da je preko 50% kućnih WiFi rutera nezaštićno bilo kakvim vidom osiguranja, čak su svi ruteri Telekom koje se korisnici dobijale putem OpenADSL usluge bili “otključani” – odnodno bez ikakve zaštite.
Danas, situacija je sasvim drugačija, i ako uključite bilo koji WiFi skener na smartphoneu videćete da javni etar zagušen brojnim WiFi signalima, ali sada većina ima WEP ili WPA zaštitu, a tek po koji ruter je dostupan.
Ne možete zabraniti da vaš WiFi signal ne ide kroz zidove i dopire do komšija, ili uličnih šetača, ali ga prosto možete obezbediti, a prvenstvenog zbog 2 razloga. Prvi je to što vam otvorenošću WiFi rutera može prikačiti na vašu Internet konekciju bilo ko i time vama smanjiti bandwidth, ali i pokušati možda da vam uhakuje kućnu mrežu ili povezane uređaje. Drugi, manje bezazlen razlog je potencijalna ilegalna radnja koju čini maliciozni haker koristeći prikriveno vašu IP adresu, što u izveznim situacijama može dovesti i do sudskgo epiloga za nešto što niste zapravo vi skrivili.
Eklatantan primer za ovaj drugopomenuti vid zloupotrebe kućne WiFi konekcije desio se u Nemačkoj, a prenosi ga AP. Naime, vlasnik kuće i WiFi rutera otišao je na odmor dok se za to vreme neko “nakačio” na njegov nezaštićeni ruter i poskidao raznoraznu muziku. Vlasnici autorskih prava tužili su vlasnika kuće i WiFi veze, a sud je doneo okrivljujuću odluku.
Takođe sud u Karlsrueu je naložio da svi vlasnici WiFi rutera zaštite pristup ruteru lozinkom inače će biti kažnjeni sa 100€. Čak 26 miliona domaćinstava u Nemačkoj poseduje bežične WiFi rutere.