Nije bilo zapisa na blogu dva dana, a sve zbog priprema odlaska na odmor, ovoga puta u Budvu. I evo, javljam se iz Suncem obasjane Budve, koja je s obzirom na ovo doba godine (predsezonsko) puna turista iz svih krajeva. Koliko sam čuo, svi hotelski kapaciteti su popunjeni, a mesta ima smao u privatnom smeštaju. Za razliku od prethodnih godina, kvalitet privatnog smeštaj je veoma raznovrsan, i kreće se od smeštaja u sobama na “obodima planine” za nekoliko Evra, do smeštaja u vilama A kategorije gde su sobe opreljene sa klima uređajima, mini-barom, TV aparatima, i čak “priključcima za Internet” , odmah iznad magistrale.
To je, za sada, što se tiče Budve, očekujte docnije opširnije izveštaje. A sada, o isto tako bitnom, kada krenete na odmor – kako doći do izabrane destinacije? Ovo je, zapravo, najteži deo odmora. Doći do Budve, autom, nije uopšte lako i prava je mala avantura.
Krenuli smo rano ujutro iz Novog Sada, sa namerom da u kasno popodne stignemo u Budvu. Ali, nije nego. Po preporuci jednog kolege uputili smo se pravcem preko Bosne, rutom Novi Sad – Šabac – Loznica – Zvornik – Sokolac – Rogatica – Goražde – Foča – Trebinje – Risan – Kotor – Budva. Ova ruta nije loša, predstavlja nešto duži, ali mnogo ugodniji put, pogotovo kada uđete u BiH. Kolovoz je širok, dobro obeležen, a uz put ćete naići tek na pokoje vozilo.
Naknadni dodatak:
Kako sam čuo, od juče (26.07.2004.) je put od Foče ka Trebinju ponovo prohodan.
Ipak, zbog radova na putu, nismo mogli da ispoštujemo zacrtanu rutu. Sve je bilo u redu, do nakon prolaska Foče (Srbinja). Između Foče i Trebinja, negde na 45-tom kilometru od Foče, nalazi se veliko klizište koje je “odnelo” skoro 100 metera kolovoza, i na tom mestu putari vrše radove na sanaciji ovog klizišta. Zbog toga što su naši (kao i oni bosanski, ali nešto manje) putevi “propisno” obeleženi, kod mesta Brodovi nismo videli oznaku (znak bukvalno skrajnut sa puta) da je put u prekidu, pa smo “bezveze” prešli oko 45 km. I isto toliko u suprotnom smeru, do Foče (Brodova).
Morali smo da se vratimo u Foču da bi put nastavili preko prelaza Hum u pravcu Nikšića, i dalje Podgorice, Petrovca i Budve. Deonica od Foče do prelaza u Crnu Goru, u dužini od nekih 20-tak kilometara je katastrofalna, ali na svu sreću nije preduga u odnosu na celokupan put. Od graničnog prelaza, pored Pivskog jezera, do Nikšića i Podgorice, vodi dosta dobar i odličan magistralni put koji je zaista neopterećen. Dugo ćete voziti, bez ijednog vozila iz suprotnog pravca.
Na kraju je naša ruta izgledala drugačije, Novi Sad – Šabac – Loznica – Zvornik – Sokolac – Goražde – Foča – Nikšić – Podgorica – Petrovac – Budva. Ova alternativna ruta je dosta dobra, jer se većinom vozite dobrim širokim kolovozima na kojim aima vrlo malo saobraćaja, a što je najvažnije izbegava se Ibarska magistrala i kanjon Morače koji je bukvalno zakrčen mehanizacijom putara. Ukoliko se zaputite preko B. Polja i Kolašina očekujte česte i dugotrajne zastoje.
Ukoliko ovog leta idete u pravcu mora iz Beograda, moja je prepruka da do Užica idete magistralom, a da zatim skrenete ka Foči, i nastavite preko Nikšića ka moru. Put će biti možda malo duži, a ali ipak “kraći” jer izbegavate silne radove na putu.
Toliko za pravo javljanje iz Budve.
Evo upravo se javljam sa kursa. Polaznici rade test iz Excel-a, i eto meni prilike da se pozabavim CSS-om.
Kako te sluzi e-masina, kako si konektovan na internet?
Mašina je super, pišem tekstove, gledamo DiVx filmove. Konektujem se iz budvanske pošte, jedino pozdano mesto, za sada.
Koliko tacno ima km do Herceg Novog uobicajenim putem preko Bosne i ovim zaobilaznim zbog odrona?
Razlika je nekih 100-tinak kilometara, ali je put (kolovoz) neuporedivo bolji i totalno je rasterećen.