Često osporavani ali i glorifikovani, guru web usability-ja Jacob Nielsen konačno je u novom izdanju svog Alertbox-a i tekstu Vodilje za vizuelizaciju linkova, priznao “faktičko stanje na terenu” (Webu), i odustao od insistiranja da se linkovi označavaju isključivo plavom bojom nez obzira na okruženje.
U novom tekstu ima zaista interesantnih i pragmatičnih uputstava vezanih za vizualizaciju linkovana Web stranica, a ukratko ona glase:
- Koristite jake kontrastne boje za označavanje linkova sa obaveznom nekom vrstom podvlačenja teksta.
Nema više insistiranja na plavim linkovima. Konačno. - Jasno obeležiti već posećene linkove (visited).
Ovo je vrlo pragmatično, jer većina nas koristi istu boju za sva stanja hiperveze. Ovim zbunjujemo posetioca, jer ne zna gde je bio na sajtu, a gde nije. Pri tome, Nielsen preporučuje da boja za Visited bude samo blaža nijansa osnovne boje linka, kako bi se jasno stavilo do znanja posetiocu da se radi o linku i da je stranica na koju on vodi već posećena. - Za naglašavavanje teksta ne koristiti podvlačenje, već italic ili bold formu.
Ovo je iz jasnih razloga, radi izražene diferencijacaije između linkova i ostalog sadržaja. - Primarnu boju linka ne koristiti na drugim mestima u sadržaju.
Logično je ne stvarati zabunu dodeljivanjem nekim drugim sadržajima koji nisu linkovi, boju za označavanje linkova. - Linkove dodatno pojasniti dodeljivanjem (title) atributa.
Olakšati posetiocima navigaciju dodatnim pojašnjenima hiperveze. - Za primarne linkove koristite veći font.
I ovo je logično, linkovi osnovne navigacije trebali bi da budu jasnije određeni (većim fontom) u odnosu na ostale linkove na stranici.
Please follow and like us:
Zanimljiv komentar na ovu priču :)
http://www.designbyfire.com/000094.html
Ispratio sam celu diskusiju. Vrlo zanimljivo, praktično i poučno.